top of page

Запровадження ігрових технологій

на уроках фізичної культури

з метою формування здоров’язбережувальної компетентності учнів

 

Здоров’я дітей – одне  з основних джерел щастя,

радості і повноцінного життя батьків,

вчителів, суспільства в цілому.

Для України головною проблемою,

яка пов’язана з майбутнім держави,

є збереження і зміцнення здоров’я дітей

та учнівської молоді.   

«Здоров’я – не все, але без здоров’я- нічого».

                                                                                                                                            Сократ.

 

Актуальність і перспективність досвіду полягає в тому, що за останнє десятиріччя чітко спостерігаються такі фактори, які впливають на стан здоров я учнів, а саме: зростання навчального навантаження, вільний час діти все більше проводять за переглядом фільмів, за комп’ютерними іграми, в мережі інтернет. Усе це призводить до гіподинамії, порушення постави, зору.

На мою думку,  урок фізичної культури повинен бути спрямованим на формування здоров’язбережувальних компетентностей, вмінь та навичок здорового способу життя, профілактики захворювань, травматизму.

  На уроках  здійснюю диференційований підхід до учнів, враховуючи рівень здоров’я та рівень фізичної підготовленості. Базуючись на цих показниках, підбираю фізичні вправи, навантаження, ігрові елементи, ігрові ситуації, групові та  парні форми роботи, емоційно-рухові види діяльності, враховувати їх інтенсивність.

   Таким чином, уроки  направлені на те, щоб допомогти дітям усвідомити, що здоров’я - це прекрасний дарунок, першооснова щастя людини, тому треба його берегти й зміцнювати.

Теоретичне обґрунтування досвіду полягає, на мій погляд в аналізові педагогічної суті різних форм організації фізичного виховання школярів: навчання фізичних вправ, засвоєння знань з фізичної культури, процесу удосконалення їх фізичних здібностей, спеціалізованої підготовки до змагань, ігор тощо. Вважаю, що скрупульозне впровадження форм фізичного виховання в побут дітей дає змогу досягти обсяг рухової діяльності до оптимального рівня. А ефективні планомірні заняття фізичними вправами сформують в учнів стійкий інтерес до фізичної культури, навичку самостійних занять фізичними вправами в режимі дня.

Науково-педагогічна ідея досвіду полягає  в запровадженні ігрових технологій, - унікальних форм навчання, що дозволяють зробити уроки з фізичної культури цікавими і захоплюючими.

Аспекти ігрової діяльності в загальноосвітній школі розглядалися С.В. Артуняном, О.С. Газманов, В.М. Григор'євим, О.А. Д'ячковою та іншими. У перебудований період відбувся різкий стрибок інтересу до навчальної гри (Ж.С. Хайдаров, С.А. Шмаков,         М.В. Кларін, О. Пєхота, В. Рибалка та інші).

Актуальність ігри в сучасній школі підвищується через перенасиченість сучасного школяра інформацією. За допомогою гри використовую різні поєднання елементарних рухів рук і ніг, поступово ускладнюючи їх, танцювальні рухи, ритмічну ходьбу, стрибки зі скакалкою з додатковими рухами рук; стрибки через різні перешкоди; вправи з великим м'ячем - передачі, перекидання тощо, це все покращує розвиток спритності і координації рухів. За допомогою ігрової діяльності формуються основні новоутворення, які сприяють успішній адаптації до нових шкільних умов життєдіяльності. Колективні ігри сприяють усвідомленню  школярами норм суспільної поведінки. Отже, засоби ігрової діяльності дають змогу дитині творчо засвоювати пізнавальний і соціальний досвід людства.

Технологія досвіду полягає в тому, що специфіка виховання школярів зумовлена ​​їх анатомо-фізіологічними і психологічними особливостями. У молодшому шкільному віці провідний вид діяльності - це гра, тому свої уроки з фізичної культури я планую з урахуванням цієї дуже важливої ​​особливості.   Взаємозв'язок ігри і вчення виявляється у впливі гри на формування елементів навчальної діяльності.

Також враховую те, що різноманітні рухи та дії дітей під час гри, ефективно впливають на діяльність серцево-судинної та дихальної системи, сприяють зміцненню нервової системи, рухового апарату, покращенню загального обміну речовин, підвищенню діяльності всіх органів і систем організму людини, збуджують апетит та сприяють міцному сну. Також вони виховують у дітей почуття солідарності, товаришування та відповідальності за дії один одного.

 На своїх уроках в середній школі я проводжу загально-розвиваючі вправи різної спрямованості з використанням музичного супроводу. Особливу увагу приділяю спеціальним вправам для формування правильної постави та корекції плоскостопості.

  Однією з форм спортивно-оздоровчої роботи  є проведення  свят, днів здоров'я, спортивних розваг, у співпраці з колегами-вчителями, що на мою думку, сприяють підвищенню функціональних та адаптаційних можливостей дитячого організму, надають загально зміцнювальний вплив, виступають як потужний засіб формування всебічно розвиненої особистості.

Рухливі ігри також відіграють величезну роль у формуванні свідомої дисципліни учнів, їх вихованні, бо кожен гравець повинен уміти погоджувати власні інтереси та дії з інтересами та діями інших гравців, підпорядковуватися правилам гри, вказівкам капітанів, виконувати відповідну роль у грі, вміння управляти своїми емоціями, виховувати прагнення до перемоги, формувати в собі силу волі, стійкість, витримку. Спільний інтерес, викликаний грою, об'єднує дітей в дружний колектив.

 

За час роботи над проблемною темою, я зрозумів, що багато ситуацій пов'язаних з фізичним та емоційним здоров'ям дітей, легше вирішувати за допомогою рухливих ігор та естафет. Насамперед дітям цікавий сам процес дій, миттєві зміни ігрових ситуацій. Доводиться самостійно знаходити вихід з непередбачених ситуацій, намічати мету, проявляти спритність, витривалість і силу. Уже саме нагадування про наступну гру викликає у дітей позитивні емоції, приємне хвилювання.

Та все ж основними завданнями я ставлю для себе: укріплення здоров'я, навчання дітей життєво-необхідним навичкам, вихованню фізичних та вольових якостей.

Результатом  мого  досвіду – є відношення дітей до уроку, їх настрій та співпраця дитини з вчителем. Я вважаю, що через гру дитина по справжньому формує свій характер, вдачу, зміцнює дисципліну і волю.

Завдяки застосуванню ігрових технологій велика кількість учнів почала відвідувати спортивні секції:  баскетбол, футбол і т.д. Також треба не забути про те, що учні школи є постійними гравцями збірної ДЮСШ з футболу, переможцями районного етапу з волейболу та баскетболу 3*3, учасниками обласного етапу з легкоатлетичного чотириборства.

На мою думку, такі результати, можуть свідчити тільки про те, що використання ігрових технологій є найефективнішим методом виховання дітей. В учнів з'являється жага до участі у змаганнях, цьому сприяє використання міжпредметних зв'язків з історією, математикою, біологією. Діти прагнуть здобути перемогу для своєї школи. Слід зазначити, що стало набагато легше відбирати дітей для участі у  змаганнях, тому що їх інтерес до участі в них підвищився. Це і є найголовнішою метою моєї роботи. Я прагну, щоб фізична культура була для дітей одним із найулюбленіших предметів і щоб вони підвищували свою майстерність в оволодінні навичками гри, зміцнювали своє здоров'я,  усвідомлено ставилися до нього. Сподіваюся, що завдяки моїй роботі, збільшиться відсоток дітей, що матимуть основну медичну групу з фізичної культури та відповідно зменшиться відсоток підготовчої  та спеціальної медичних груп.

Випускники нашої школи за останні 5 років активно обрють собі професію вчителя фізичної культури. Це такі як Пасмор Юрій, Пихтін Максим, Нетудихатки Сергій та Володимир, Ляшко Марина.

У перспективі подальшої роботи щодо впровадження ігрових технологій на уроках фізичної культури ключовим питанням для мене є «Як зацікавити дітей відвідувати уроки фізичної культури не за для оцінки, а для усвідомленої необхідності та зацікавленості предметом?».

Результатом на сьогодні є реальні досягнення школярів у спорті, підвищення рівня навчальних досягнень учнів та їхнього фізичного розвитку, бажання випускників пов'язати своє майбутнє з фізичною культурою та спортом. Так, учні стали призерами наступних змагань:

  • І місце в районних змаганнях з баскетболу 2016-2017 н.р. в молодшій віковій групі;

  • ІІ місце в районних змаганнях з баскетболу 2016-2017 н.р. в старшій віковій групі;

  • І місце в районних змаганнях з волейболу 2016-2017 н.р. в старшій віковій групі;

  • участь в обласних змаганнях з легкоатлетичного чотириборства;

  • участь у обласних змаганнях з футболу на призи Всеукраїнського клубу «Шкіряний м’яч»;

  • участь у обласних змаганнях серед ДЮСШ Харківської області з футболу.

 

В цьому році поповнилась матеріально - спортивна база школи волейбольними, баскетбольним, футбольними м’ячами та спортивно формою для 12 учнів. На базі навчального закладу проводяться турніри обласного та Всеукраїнського масштабу з міні футболу , що, відіграє позитивну роль заняттям спортом та сприяє популяризації ігрових видів спорту.

На мій погляд, саме оздоровча спрямованість фізичного виховання у поєднанні з ігровими технологіями дозволила досягти очікуваного результату: сформувати гармонійно розвинену, конкурентоспроможну особистість, здатну до самореалізації та самовдосконалення. А це означає, що всі зусилля спрямовані на добру справу,  заради якої варто жити.

Література

  1. Іонова О. М. Функції шкільної освіти і здоров’я дитини / О. М. Іонова // Валеологія : сучасний стан, напрямки та перспективи розвитку : Матеріали ІІІ міжнародної науково-практичної конференції :    У 2-х т. – Харків : ХНУ, 2005. – Т.1. – С. 98–103.

  2. Освітні технології : навч.-метод. посіб. / О. М. Пєхота, А. З. Кіктенко, О. М. Любарська та ін. ; за заг. ред. О. М. Пєхоти. – К. : А.С.К., 2001. – 256 с.

  3. Погадаев Г. И. Настольная книга учителя физической культуры / Г. И. Погадаев. – М. : Физкультура и спорт, 2000. – 496 с.

  4. Шиян Б. М. Теорія і методика фізичного виховання школярів: У 2-х частинах/ Б. М. Шиян. – Тернопіль : Навчальна книга-Богдан, 2004 – Ч. 1. – 272 с. ; Ч. 2. – 248 с.

  5. Урок фізичної культури – урок культури здоров’я : Збірник науково-методичних рекомендацій з питань організації урочної роботи в системі фізичного виховання дітей і підлітків у навчальних закладах / Відп. за випуск О. П. Аксьонова , О. І. Миронюк.

  6. Концепція літературної освіти від 26.01.2011 [Електронний  ресурс]. – Режим доступу : http://osvita.ua/legislation/Ser_osv/13508/.

bottom of page